هرم غذایی - کسری داکیومنت

هرم غذایی

بدن انسان همواره نیاز به اعمالی دارد که انجام آن‌ها توسط او می‌تواند سلامتی‌اش را تضمین کند. سلامتی یکی از ارکان اصلی زندگی افراد را تشکیل می‌دهد. همه انسان‌ها در طول شبانه روز، تلاش می‌کنند تا سلامتی خود را حفظ کنند. اما بدون شک، اساس اصلی حفظ سلامتی در نوع تغذیه است. برای داشتن تغذیه سالم، همواره باید ویژگی‌های هرم غذایی را بشناسیم و از آن تبعیت کنیم. هرم غذایی، مواد غذایی مورد نیاز انسان را در طول هر شبانه روز مشخص می‌کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی بخش‌های گوناگون هرم غذایی بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

 

ساختار هرم غذایی:

بدن ما نیاز به تامین همه نوع ماده غذایی از دسته بندی‌های مختلف هرم غذایی دارد. به نوعی، هیچ ماده غذایی به طور مطلق بد نیست و حتما دارای خواصی است که می‌تواند برای بدن مفید باشد. وظیفه ما این است که با بررسی تمام این دسته بندی‌ها، سالم ترین ماده غذایی از هر دسته را انتخاب کرده و از آن بهره ببریم. ساختار هرم غذایی به گونه‌ای است که هر چه به نوک هرم نزدیک‌تر می‌شویم، از حجم هرم کاسته شده و به همان مقدار، نیاز بدن به ماده غذایی مورد نظر نیز کاهش می‌یابد.

دسته بندی‌های هرم غذایی:

 

این دسته بندی‌ها شامل:

 1. نان و غلات
 2. سبزیجات
 3. میوه‌ها
 4. پروتئین‌ها
 5. لبنیات
 6. چربی‌ها
 7. ویتامین‌ها
 8. آب

 

می‌باشند. در ادامه به بررسی تک به تک موارد موجود در این هرم می‌پردازیم. اما پیش از آن، به این نکته توجه داشته باشید که رژیم‌های غذایی گوناگون، هرم‌غذایی مخصوص به خود را دارا هستند. به عنوان مثال، فردی که از رژیم غذایی کتوژنیک استفاده می‌کند، باید در تغذیه خود از هرم غذایی کتوژنیک پیروی کند.

 

 • نان و غلات: از این گروه غذایی، ۶ تا ۱۱ واحد در شبانه روز باید تامین شود. غلات شامل گندم، جو و نان می‌باشد. همچنین نان و انواع ماکارونی شامل لازانیا، رشته پلویی و آشی نیز از این دسته هستند. قسمت عمده‌ای از کربوهیدرات‌ها هم از این دسته غذایی تامین می‌شوند.
 • سبزیجات: این گروه غذایی، ۳ تا ۵ واحد در شبانه روز باید تامین شود. فیبر سبزیجات نقش پررنگی در هضم راحت‌تر مواد غذایی مختلف دارد. این گروه شامل سبزی‌های رنگی مثل سبزی خوردن، ریحان و… و همچنین شامل صیفی‌جات مثل گوجه، پیاز، باقلا و… می‌باشد.
 • میوه‌ها: از این گروه غذایی، ۲ تا ۴ واحد در شبانه روز باید مصرف شود. یکی از مهم‌ترین دسته بندی‌ها، میوه‌جات هستند که فاقد چربی، سدیم و کلسترول می‌باشند و همچنین تا حد زیادی تامین کننده ویتامین‌های مختلف نیز هستند.
 • پروتئین‌ها: از این دسته بندی، ۲ تا ۴ واحد در شبانه روز مورد نیاز بدن است. پروتئین‌ها شامل گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و حبوبات هستند. اگرچه حبوبات زیرمجموعه سبزیجات نشاسته‌ای است، اما به دلیل وجود املاحی شبیه گوشت و پروتئین در این دسته بندی جای می‌گیرند.
 • چربی‌ها: چربی‌ها شامل روغن، کره، سس و مواد قندی مثل شیرینی، نوشابه و شکر هستند. مواد غذایی موجود در این دسته بندی، چون از مواد مغذی کمی بهره می‌برند، میزان مصرف کمتری از آن‌ها نیز پیشنهاد می‌شود.

 

اما این بدان معنا نیست که به طور کامل آن را از برنامه غذایی حذف کنیم. به طور مثال، پیشنهاد می‌شود در تغذیه کودکان از مواد قندی و چربی‌ هایی که برای رشد آن‌ها مفید است بیشتر استفاده شود.

ویتامین‌ها در هرم غذایی: این گروه غذایی هیچ گاه به تنهایی قابل تامین نیستند. به بیانی دیگر، ویتامین‌ها همواره توسط گروه‌های غذایی دیگر تامین می‌شوند. ویتامین‌های گروه B توسط غلات، پروتئین‌ها و لبنیات تامین می‌شود. ویتامین‌های A و C نیز توسط سبزیجات و میوه‌ها تامین می‌شوند.

لبنیات: ۲ تا ۳ واحد در شبانه روز از این دسته بندی کافی است. لبنیات شامل شیر، پنیر، خامه، ماست و به طور کلی هر ماده غذایی که از شیر بدست می‌آید. لبینات منبع اصلی کلسیم هستند که برای رشد افراد به ویژه کودکان بسیار اهمیت دارد.

 

آب در هرم غذایی: آب، پایه اصلی این هرم‌ را تشکیل می‌دهد. اگر آب به اندازه کافی مصرف نشود، مواد غذایی دیگر نیز به خوبی نمی‌توانند تاثیر خود را روی بدن بگذارند. به طور میانگین ۸ وعده آب در روز باید مصرف شود، اما با توجه به فعالیت بدنی، این مقدار می‌تواند افزایش یابد.

در انتها توجه داشته باشید: برای داشتن تغذیه سالم، علاوه بر رعایت نکات هرم‌غذایی، باید از یک سری مواد غذایی مضر هم فاصله بگیرید.

 

ضمنا همان طور که گفتیم، در هرم غذایی هر چه از پایین به بالا حرکت می‌کنیم، نیاز بدن به آن مواد غذایی کاهش می‌یابد. اما نه بدان معنا که کاملا مواد غذایی موجود در نوک هرم را نادیده بگیریم و تنها به بخش‌های پایینی هرم تکیه کنیم. امید است با رعایت موارد ذکر شده، تغذیه سالم را در زندگی خود تجربه کنید و از هرگونه بیماری و بیمارستان‌ها فاصله بگیرید.

باکس دانلود
 1. حجم فایل : 25 مگابایت
 2. فرمت فایل : zip

  دیدگاه کاربران

  1. اسما خرسند
   1400/10/07

   درست کردن هرم غذایی